- Forside
- Om os
- Rådets arbejde
- Aktiviteter 2007

Aktiviteter i 2007
Rådet arbejdede i 2007 med at tilpasse organisationen til reformændringerne i samfundet. En intern visionsproces mundede ud i ny forretningsorden, ny udvalgsstruktur og en strategiplan for de næste 10 år. Derudover blev der lanceret en række større projekter.
Nyt design
I forlængelse af Rådets visionsproces og strukturændring blev den grafiske identitet tilpasset, så den er i overensstemmelse med det nye grundlag. Rådet lancerede i juni 2007 et nyt logo og ny designlinje, som signalerer, at Rådet er en åben organisation i bevægelse – og med et stærkt centrum.
Byens Rum
En undersøgelse som Statens Byggeforskningsinstitut har lavet for Rådet viser, at ønsket om at forebygge kriminalitet og øge trygheden i byens rum kan komme i konflikt med ønsket om mangfoldighed og liv. Undersøgelsens resultater blev lanceret ved en konference i Odense. Resultaterne er beskrevet i publikationen ”Byrum for alle”.
Overgreb mod børn
Antologien blev i 2007 revideret, så den indeholder nye og opdaterede artikler om forebyggelse af fysiske, psykiske og seksuelle overgreb mod børn. Artiklerne er skrevet af sagkyndige personer, med hver deres faglige tilgang. Den giver et samlet overblik over forskellige forebyggelsesmuligheder og inspirerer samtidig til at styrke det tværfaglige samarbejde på området.
Kampagne mod knive i nattelivet
En kampagne mod knivoverfald blev skudt i gang i slutningen af året. Kampagnen havde to hovedbudskaber: ”Færre går med kniv, end man skulle tro” og ”antallet af knivoverfald er ikke steget i de sidste 10 år”. Kampagnen opfordrede de unge til at udtrykke deres modstand mod knive. Det kunne de gøre ved enten at lave en lille film eller skrive et indlæg på bloggen på kampagnehjemmesiden knivfri.dk. Ud af de ca. 80 indkomne film, blev der udvalgt en vinderfilm, der blev vist som biografreklame i alle landets biografer i starten af 2008.
