- Forside
- Indbrud
- Undgå indbrud med en sikret bolig
- Solide døre og vinduer

Solide døre og vinduer
Indbrudstyven går oftest ind i de boliger, hvor dårlige vinduer og døre er nemme at bryde op. Du skal derfor gøre boligen svær at komme ind i med solide døre og vinduer.
Kontakt en tømrer, hvis du har brug for professionel hjælp.
Forstærkning af døre og karme
En god dør skal være solid og slutte tæt til karmen. Karmen skal være ordentligt fastgjort til murværket.
Du kan forstærke mindre modstandsdygtige døre, fx. finérdøre eller fyldningsdøre, ved at sætte en stålplade eller en krydsfinérplade fast på dørens indvendige side.
|
|
Svage karme kan forstærkes med et sikkerhedsslutblik eller en stålplade, der er bukket i karmens profil. |
|
|
|
To-fløjede døre kan forsynes med en vippekantrigel på både over- og underkant. |
Hvis døren har udvendige hængsler, kan du sikre den med bagkantsnokker. Nokkerne forhindrer, at døren kan løftes af udefra. |
|
VinduerVinduer i kælder og i stueplan er nemme indbrudsveje. Almindelige hasper er ikke nok til at holde tyven ude. Vinduerne skal sidde ordentligt fast, så de er svære at afmontere udefra. Listerne må ikke være rådne eller nemme at fjerne med en skrutrækker eller et koben. Indbrudstyve kan ikke lide støj, og en lydløs måde at bryde ind på er at afmontere glaslisterne – måske på vinduer på bagsiden af huset, hvor tyven ikke kan ses. Når glaslisterne er væk, er det let at tage ruden ud. Det kan du forhindre ved at lime ruden fast med silikone eller skrue glaslisterne fast med envejsskruer. |
|
|
|
På udvendige lister kan du bruge envejsskruer, som ikke kan skrues ud. |
Du kan forsyne særligt udsatte vinduer, fx i kælderen og stueetagen, med vindueslåse eller sikringsbeslag. |
|
|
HuskDer skal altid være tilgængelige flugtveje i tilfælde af brand. |
|
