Sådan søger du DKR om støtte
Brug vores ansøgningsskema til at beskrive dit projekt. Der er ansøgningsfrist fire gange om året.
Du kan søge om økonomisk støtte til projekter, der skal forebygge kriminalitet eller skabe større tryghed lokalt. Vi støtter særligt projekter, der er nyskabende.
DKR støtter overordnet tre typer projekter:
- Projekter, der har til formål at udvikle nye kriminalpræventive metoder
- Projekter, der har til formål at formidle og udbrede effektive kriminalpræventive metoder og erfaringer
- Lokale projekter med klare kriminalpræventive intentioner, der er iværksat af borgere.
Du kan bruge vores ansøgningsskema, når du vil søge støtte. I
skemaet skal du bl.a. beskrive dit projekt, hvad du ønsker at opnå med det, og hvem målgruppen er. Husk at udfylde alle felterne.
Skemaet er en pdf, som du ikke kan skrive direkte i. Du kan enten printe det ud og udfylde punkterne med kuglepen, eller lave dit eget dokument med samme punkter. Det udfyldte ansøgningsskema skal du sende enten til
dkr@dkr.dk eller til Det Kriminalpræventive Råd, Odinsvej 19, 2. sal., 2600 Glostrup.
Husk
- Vi giver ikke støtte til løn- og driftsudgifter.
Ansøgningsfrister
Der er ansøgningsfrist fire gange om året. I 2013 er fristerne:
1. marts
5. maj
1. august og
15. november.
Når du har sendt din ansøgning
Når vi har modtaget din ansøgning, vil du få en kvittering for modtagelsen.
Efter ansøgningsfristen kan du forvente tilsagn eller afslag inden for en måned for støtte op til 20.000 kr. Hvis vi behandler en ansøgning på større beløb, kan du forvente tilsagn eller afslag inden for to måneder.
Hvis vi vurderer, at vi har brug for supplerende oplysninger, eller at ansøgningsskemaet ikke er udfyldt tilfredsstillende, vil vi kontakte dig. I de tilfælde kan behandlingen af ansøgningen tage længere tid.
De projekter, som får afslag på deres ansøgning, vil få en begrundelse for afslaget. Ansøgeren kan ikke klage over afgørelsen til en anden myndighed.
Har du fået støtte
Hvis du får tilsagn om støtte, får du samtidig at vide hvordan og hvornår, støtten udbetales. Almindeligvis gælder det, at støttebeløbet udbetales, når projektet er afsluttet, og DKR har modtaget en afrapportering og et underskrevet regnskab. Regnskabet skal i hovedpunkter dokumentere, at beløbet er brugt til det ansøgte formål.
Afrapportering og evaluering
Det er vigtigt for DKR at få del i både de positive og negative erfaringer fra projekter, vi støtter. Vi skal derfor have tilsendt en erfaringsopsamling eller evaluering, når projektet er afsluttet.
Vi ser helst, at man ved lidt større projekter gennemfører en relevant evaluering.
Vi vil gerne anvende evalueringsresultaterne i vores rådgivning om forebyggelse af kriminalitet.